Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Colomba, az olaszok húsvéti kalácsa

A colomba pasquale egy hagyományos olasz húsvéti kalács neve, ami magyarul annyit jelent: húsvéti galamb. A nevét a formájáról kapta, hiszen a galamb a húsvéti megújulást, békét és újjászületést jelképezi.

A tésztája gyakorlatilag ugyanaz, mint a karácsonyi panettonének, hiszen van benne kandírozott citrusféle és ha a család szereti, akkor mazsola is. A története nem túl régi. Az 1930-as években a Motta nevű cég karácsonyra nagy mennyiségben sütötte a panettonét. Az ünnepek után azonban a kereslet finoman szólva is visszaesett, ezért az akkori marketingmenedzsernek, Dino Villaninak támadt egy zseniális ötlete: más formában, de készítsenek húsvéti panettonét. A váratlan húzásnak akkora sikere lett, hogy Angelo Vergani 1944-ben átvette a receptet és megalapította a saját cégét, melynek specialitása a húsvéti colomba. Azóta számos cég felvette a repertoárjába. Egy ilyen kalács elkészítése gyakorlatilag egynapos munka. Néha azonban érdemes vele bíbelődni, mert a végeredmény semmihez sem hasonlítható!

Hozzávalók

A kovászhoz:

  • tíz deka liszt
  • egy zacskó instant élesztő
  • fél deci langyos víz
  • egy evőkanál cukor

A tésztához:

  • harminc deka liszt
  • nyolc deka cukor
  • egy deci langyos tej
  • egy marék kandírozott citromhéj
  • egy citrom leve
  • egy citrom reszelt héja
  • nyolc deka langyos vaj
  • négy tojássárgája
  • egy teáskanál só

A mázhoz:

  • két tojássárgája
  • két evőkanál porcukor
  • egy marék mandula

Először a kovászt készítjük el! A lisztet összekeverjük a langyos vízzel, a cukorral és az élesztővel, majd az egészet nagyjából egy órán keresztül pihentetjük. Háromnegyed óra múlva egy másik edényben a tésztához a lisztet, a cukrot és a sót összekeverjük. Belefacsarjuk a citrom levét, belereszeljük a héját, majd hozzáadjuk a tejet és a tojássárgákat is. Ezután a masszához hozzáöntjük a kovászt, és elkezdjük dagasztani. Mikor kezd összeállni, apránként beletesszük a langyos vajat is. Nem kell megijedni, mivel lágy a tészta, ezért nagyjából tíz-tizenöt perc dagasztás után kezd csak elválni az edény falától. Amikor szép hólyagos lesz a massza teteje, félretesszük, és körülbelül egy órán keresztül langyos helyen kelesztjük. 

Ezután lisztezett deszkán alaposan átgyúrjuk és beledolgozzuk a cukrozott citromhéjat is. (Lehet előre áztatott mazsolát is használni). Ha ezzel végeztünk, akkor másfél órán keresztül ismét kelesztünk. Óvatosan átgyúrjuk a gombócot, és két egyforma részre osztjuk. Az egyikből elkészítjük a galamb testét és fejét A másikat két részre osztjuk és abból egyenként megformázzuk a galamb szárnyait. A kalácsgalambot megint egy fél órán keresztül pihentetjük. 

Közben előmelegítjük a sütőt 170 fokra, és a mázhoz kikeverjük a tojásfehérjéket a cukorral, majd az utolsó kelesztés után az egészet átkenjük. Végül egész mandulákkal vagy mandulapehellyel tetszőleges módon díszítjük. A colombát nagyjából negyven percig sütjük, akkor van készen, ha szép aranybarna a teteje. Sütés után rácson kihűtjük, és hidegen tálaljuk.

Tovább

Így még sosem kóstoltad a medvehagymát!

Újabban heti egyszer járunk bevásárolni, mert egyszerűen annyi munkánk lett, hogy többre nincsen idő. A múltkor megkívántam a karfiolt. Olyan szépen nézett ki! Még szerencse, hogy a gyerekek is szeretik.

A férjem alapesetben nem különösebben rajong érte, de bármennyit képes belőle megenni, ha egy kis medvehagymával megtuningolva krémleves formájában tálalom. Nem szokványos párosítás, de  a titok a fűszerezésben rejlik.

Medvehagymás karfiolkrémleves:

Hozzávalók 4 személyre:

  • Egy fej karfiol
  • 6 szál medvehagyma
  • két deci vega tejszín ( én vegán változatot használtam, de sima is jó)
  • egy fej hagyma
  • egy teáskanál őrölt kömény
  • egy teáskanál római kömény
  • ízlés szerint só

Az összekockázott hagymát egy kis olívaolajon megfuttatjuk, majd rádobjuk a rózsáira szedett karfiolt. Felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen elnyeli. Megsózzuk, beledobjuk egy laza mozdulattal a köményt és a római köményt. És a három szál felcsíkozott medvehagymátÉs várunk. Iszunk egy kávét. Pont mire elkortyoljuk, megpuhul a karfiol. Előszedjük a botmixert a szekrény aljából. Leturmixoljuk, belekeverjük a tejszínt, és visszatesszük egy forralásnyira a tűzhelyre. És kész. Feltétnek lehet vágni pár szelet medvehagymát, belemorzsolni egy pici nyers karfiolt, de levesgyönggyel is szuper.

Tovább

Hangolódjunk a hétvégére: gyors epres clafoutis

Az elmúlt hetekben mikor épp nem zuhogott, akkor a gyerekekkel kertészkedtünk. A férjem még az ősszel megígérte, hogy épít nekem egy emelt ágyást, amibe áttelepíthetem a megmaradt epreket. Húzta-halasztotta a barkácsolást, mert bár sokat fejlődött az elmúlt nyolc évben, azért nem egy Macgyver.

Egyik szombat délelőtt Illéskével a maradék a kert végében árválkodó pincefalazó blokkokból, kukászsákból és geotextilből gyártottunk low budget ágyást az epreknek. Másnap tele is ültettük.

Az epreknek nagyon bejött az új hely. A koraiak már virágoznak és gaz még csak látóhatáron sincs. A gyerekek már nagyon várják, hogy végre a gyümölcs is megérjen. (Ilyen idő mellett szerintem még egy hónap, de három hét tuti) Hogy kellemesebb legyen a számukra végtelen hosszúnak tűnő várakozás, (meg amúgy is vendégségbe mentünk) összedobtunk egy gyors epres tejpitét (sznob nevén clafoutist)vegán tejfölből. (Persze lehet simát is használni) Hát senki sem mondta volna meg, hogy mentes, annyira krémes lett. Grátiszban nem kellett sokat szórakozni a tésztával. Nagyjából nyolc perc alatt összeállítottuk és ebben Illéske alternatív eperdekorációja is benne volt.

Mentes epres clafoutis:

Hozzávalók egy közepes tepsihez:

  • fél kiló eper
  • 200 gramm tönkölyliszt
  • két deci zabtej (mandula tej vagy a sima is jó)
  • két deci vegán tejföl
  • 80 gramm kókuszvirágcukor ( vagy xilit vagy eritrit vagy sima kristálycukor)
  • két evőkanál vaníliaaroma
  • négy darab tojás
  • néhány citromfűlevél a díszítéshez

A tojásokat a cukorral a géppel habosra keverjük, majd apránként ( dédi szerint óvatosan) hozzácsurgatjuk a zabtejet és belekanalazzuk a tejfölt. Alacsony fokozatra kapcsoljuk a robotgépet és apránként hozzáadjuk a lisztet is. Belecsurgatjuk a vaníliaaromát a tésztába. Akkor jó, ha szilárdan folyik. (Egy fél fokkal hígabb talán a piskótánál) Az egészet beleöntjük egy tepsibe és beledobáljuk az epreket. Ebben akár a gyerekek is segíthetnek. 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából negyven perc alatt készre sütjük. Langyosan néhány levél citromfűvel tálaljuk, már ha ki bírjuk várni...

Tovább

Hat insta-hazugság a szülés utáni időszakról

A hétvégén olvastam az egyik friss anyuka ismerősöm kissé szomorkás Facebook-posztját, hogy két hónappal szülés után nem olyan a teste, mint teherbeesés előtt. Eszembejutott, hogy először én is elsírtam magam, hogy a hat hetes sétánkon nem fértem bele az amúgy sem kicsi régi farmerembe és egy szűkebb pólóban bizony úgy néztem ki, mint aki még mindig terhes.

Ehhez képest mi folyik a közösségi médiából, hogy mit csinálnak a mamik pár héttel, hónappal szülés után? Hát köze nincsen a valósághoz..

Instagram: Anyukának két héttel szülés után olyan lapos hasa van, mint egy tizenhat éves kislánynak, amit előszeretettel egy fehérneműs vagy bikinis fotón megmutat.

Valóság: A hasad akkora mint egy öt-hat hónapos terhesnek, mivel a hasizmaid még nem záródtak össze. Legszívesebben nonstop bő pólóban lennél, hogy ne legyen szembetűnő. A Facebookra vagy az Instára legfeljebb a gyerekről teszel fel képet.

Instagram: Mosolygós anyuka full sminkben kávézgat reggel.

Valóság: Nem vagy mosolygós. Nagyon nem. Egész éjjel három óránként keltél, ezért egy gyenge hárompontegyes kávét engedélyezel magadnak. Ha érzed magadban az erőt, akkor maximum egy szempillaspirált felteszel, hogy ne mondják, hogy elhagytad magad.

Instagram: Délelőtti shoppingolás a gyerekkel a plázában.

Valóság: Tudod, kéne pár ruha, vagy jó lenne kicsit emberek közé menni, de amikor végigveszed, hogy egy nagyobb hátizsákkal kéne elindulnod, hogy a két adagnyi váltás ruhától kezdve a pótcumiig minden legyen és fogalmad sincsen, hogy a baba-mama szoba egyenlő-e a mozgássérült wc-vel, akkor inkább otthon maradsz max a neten rendelsz.

Instagram: Fürdőruhában hempergés egy napágyon tengerparton vagy a medencepartján.

Valóság: Ha az esti hasfájás kör előtt nyugiban le tudsz zuhanyozni, már királynőnek érzed magad.

Instagram: Szelfi az edzőterem tükréből. Aláírva, hogy motivált vagy!

Valóság: A testmozgásod kimerül a délutáni babakocsizásban és/vagy az esti sétálva ringatásban.

Instagram: Saját készítésű háromfogásos ebéd egy szépen sztájlingolt asztalon.

Valóság: Már császár vagy, ha egy tésztát kifőzöl. Na jó, néha napján egy levest is összedobsz, de nagyon örülsz, ha valaki hoz kaját.

Tovább

Megmutatjuk, hogyan kerüld el a jojó effektust!

Gondolom veled is előfordult jó párszor, hogy leadtál öt-tíz-tizenöt kilót, aztán a nagy sikeren felbuzdulva abbahagytad a diétát. Néha-néha nem volt kedved mozogni, és hirtelen azt vetted észre, hogy a mérleg nyelve el kezdett felfele kúszni! Nem vagy egyedül! Rengeteg ember küzd a jojó effektussal pedig egy kis odafigyeléssel meg lehet előzni! Összeszedtünk néhány jó tanácsot!

1. Ne higgy az ilyen-olyan csodadiétáknak! Oké, lefogysz nagyjából három hét alatt tizenpár kilót..És mi lesz azután! A szervezeted megbosszulja, ha huzamosabb időn keresztül megvonsz tőle valamilyen fontos tápanyagot! Inkább válts életmódot. Eleinte kevésbé látványos, de hosszú távon sokkal könnyebb tartani.

2. Nincsen kakaóscsiga, cukros tetejű fánk, kalács vagy pár gyors pizzás falatka a sarki „mirelit pékségből! Válassz helyette teljes kiőrlésű kenyeret, zsemlét, kiflit! A krumplit cseréld le csicsókára, a rizst a bulgurra, hajdinára vagy kölesre. Kevesebb bennük a kalória és megfelelő fűszerezéssel észre sem veszed a különbséget.

3. Ha sütit sütsz, akkor a cukoradagot nyugodtan felezd le. (vagy használj helyette valamilyen alternatív édesítőszert) Hidd el, fel sem tűnik senkinek!

4. Gyárts magadnak egészséges nassolnivalót! A kurkumás sült zeller, a csicseriborsó chips remek kiegészítője a sorozatnézésnek!

5. Állj neki főzni, mert étteremben, üzemi menzán csillagászati árakat kérnek el még a párolt zöldségért is. ( Az egy másik kérdés, hogy manapság egy tisztességes mennyiségű zöldség többe kerül, mint a hús..)

6. Egyél napi ötször! Igen, jól olvastad. Reggeli, tízórai, ebéd, uzsi és vacsi! Így szépen egyenletesen tartod a vércukorszintedet, és tuti, hogy este nem fosztod ki a hűtőt!

7. Ha nem szeretsz konditeremben izzadni és nem vagy az a futós alkat, akkor két kilométeres körzetben inkább sétálj. Kezdésnek állítsd be a telefonodon a lépésszámlálót és ha napi hatezer lépés megvan, akkor már jó úton haladsz.

+1 És végezetül az áhított testsúlyt viszonylag hosszabb idő alatt éred el, ezért a fentiek remélhetőleg addigra már beleivódtak a napi rutinba, így nagyobb az esélye, hogy nem hízod vissza azokat a kilókat, amiket leadtál.

Tovább

Slow Kitchen

blogavatar

Tündi vagyok. Egy hús-vér, elfoglalt anyuka, aki nem veti meg a finom falatokat. A blogon olyan egészséges ételeket készítek, amelyek gyorsak, finomak és túllépnek a hagyományos fitnesz salátán.

Lájkolj bennünket!

Kövess bennünket az Instán!

Kredit

Icons made by Freepik from www.flaticon.com